Bölümler

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)

Haliç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü kurulduğu 2000 yılından bu yana Bilgisayar Mühendisliği gerekliliklerini karşılayabilen, güncel teknolojilere hakim, araştırma-geliştirme süreçleri içerisinde yer alabilen, ilgili süreçleri yönetebilen, yenilikçi, sorgulayıcı Bilgisayar Mühendisleri yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bölümümüzde öğrenim gören öğrencilerimiz Bilgisayar Bilimlerinin temel derslerinin yanı sıra alanlarında kendilerini geliştirecek seçmeli dersler alarak Bilgisayar Yazılımı, Bilgisayar Donanımı, Ağ güvenliği, Büyük Veri, Sanal Gerçeklik, Yapay Zeka gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Bugün özellikle Sanal Gerçeklik alanında kendini geliştirmek isteyen öğrencilerimiz Bilgisayarda Grafik, Mobil Programlama gibi ilgili derslerimizi alarak üniversitemiz içerisinde gerçekleştirilen Sanal Gerçeklik projelerine katılabilir, geleceğe dokunabilirler. Öğrencilerimizin en yeni gelişmeleri takip edebilmeleri, uluslararası çalışmaları inceleyebilmeleri ve bu çalışmalara katılabilmeleri adına bölümümüzde İngilizce eğitim-öğretim verilmektedir.

Uluslararası deneyime sahip farklı alanlarda uzmanlaşmış akademik kadromuz, kapsamlı laboratuvar imkânlarımız ile öğrencilerimiz Bilgisayar Mühendisliği alanında yetkin birer Mühendis olarak mezun edilmektedir. Bu amaçla öğrencilerimizin proje çalışmalarını, yenilikçi fikirlerini üniversite-sanayi ortaklığı ile gerçekleştirmeleri teşvik edilmektedir.

Öğrencilerimizi Bilgisayar Bilimleri alanında yetkin birer mühendis olarak donatmanın yanı sıra disiplinler arası bakış açısı kazanmaları için çift anadal ve yan dal programlarımıza katılımları özellikle desteklenmektedir.

Lisans öğrencilerimiz bugün teknolojik geliştirmelerin var olduğu her alanda, özel ve kamu kurumlarında çalışabilirler. 600’ü aşkın mezunumuz bugün finans, telekomünikasyon, gsm teknolojileri, siber güvenlik ve daha birçok alanda çalışmakta, ulusal ve uluslararası bilişim sektörüne katkı sağlamaktadır.

Yüksek Lisans yaparak Bilgisayar Mühendisliği alanında kendini geliştirmek isteyen öğrencilerimiz tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarımızdan birinde öğrenim görebilir, bu alanda uzmanlık seviyelerini arttırabilirler. Öğrencilerimizin derslere katılımını desteklemek amacıyla derslerimiz akşam saatlerinde gerçekleştirilmektedir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı 

2020-2021

Puan Türü

SAY

Eğitim Dili

İngilizce

Hazırlık

Zorunlu (Sınav Puanına Göre Muafiyetle)

Eğitim Süresi

5 Yıl

Yerleşke Bilgisi

Sütlüce Yerleşkesi


Bölüm Başkanın Mesajı

Bölümümüzde günümüz teknolojilerine hakim, araştıran, sorgulayan, hedeflerini geliştiren, ekip çalışmasını başarıyla gerçekleştirebilen, girişimci yaklaşıma sahip mühendisler yetiştirmek temel ilkemizdir.  Bu amaçla ilk öğrencilerimizi aldığımız 2000 yılından bu yana, tüm öğrencilerimizi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda Bilgisayar Mühendisliği alanlarında yetkin ve araştırmacı olarak yetiştirme hedefindeyiz.

Bölümümüz öğrencileri bilgisayar bilimleri, yazılım, donanım, siber güvenlik, yapay zeka, veri bilimi alanlarından herhangi birinde uzmanlaşabilecekleri ders seçeneklerine, uzman akademisyenlerden ders alma olanağına ve nitelikli laboratuvar imkanlarına sahiptir.

Bölümümüzde öğrencilerimizin çift anadal/yandal, programlarına katılmaları, ikinci bir anabilim dalında uzmanlık, söz sahibi olmaları teşvik edilmektedir. Çok sayıda öğrencimiz mühendislik alanlarında; endüstri mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği bölümlerimizde çift anadal/yan dal programlarını tamamlayarak öğrenim hayatlarında kazandıkları bütünleşik, farklı bakış açısını meslek hayatlarında kullanmaktadır.

Mezun öğrencilerimiz teknolojik gelişimlerin var olduğu her alanda, özel ve kamu kurumlarında istihdam edilirler.  Mezun etmiş olduğumuz yüzlerce öğrencimiz bugün kimi zaman öğretim elemanı olarak aramızda yer alarak; kimi zaman staj, istihdam olanaklarını sunarak bölümümüzün ve öğrencilerimizin en büyük destekçileridir ve başarılarıyla gururumuzdur.

Dr. Öğr. Üyesi Ülviye HACIZADE

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) Bölüm Başkanı